Yeni Nesil TÜRSAB Hareketi lideri

 TÜRSAB’ı Dönüştüreceğiz

Küreselleşme ve dijitalleşmenin yeni aşamalarına girerken büyümeye ve gelişmeye devam eden dünyanın önde gelen sektörlerinden biri Turizm sektörü büyük değişimler geçiriyor. Bu endüstrilerin büyümeye devam edebilmelerinde, seyahat acentelerinin bu trendlerle senkronize kalabilmeleri kritik önem taşıyor.

Turizm sektörünün pekçok ülkede ekonomik büyümenin önemli bir itici gücü olduğu gibi, Seyahat acentelerinin bu sektördeki en önemli oyunculardan biri olduğu da doğrudur. 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), 2022 yıl sonuna doğru planladığı 25’inci Genel Kurulda, TÜRSAB Başkanlığa ilk aday, düzenlediği Basın Toplantısında, Yeni Nesil TÜRSAB Hareketi lideri Tamer Çiçek “TÜRSAB Başkanlığına sadece değişim için aday olmadık. Çünkü artık değişimin yetmediğini biliyor ve görüyoruz. Artık dönüşmek gerekiyor.” dedi

Yeni Nesil TÜRSAB Hareketi lideri,  Adonis.com’un Genel müdürü Tamer Çiçek, işletdikleri Güneşli’deki mekan  La Quinta by Wyndham hotelde, 02.08.2022 Salı günü düzenledikleri Basın toplantısında;  Turizm sektörüne 20 yıl önce kokartlı rehberlik yaptığını, Türkiye’nin dijital acentacılık alanındaki ilk şirketi adonis.com’u kurduğunu, Air Arabia ve Flybaghdad havayolu şirketlerinin Türkiye Genel Satış Acenteliği’ni dahil, sektörün tüm alanlarında hizmet verdiğinden tüm sorunların farkında olduğunu, son üç aydır Türkiye’nin 15 vilayetinde acentelerle bir araya gelerek onların sorunlarını dinlediğini ve taleplerini aldığını belirtdi.

Tecrübemi Sektöre Aktaracağım.

Önce yapacakları hakkında kısa bir özet yaparak sonra sunum ve basın mensuplarının sorularını cevaplıyan Çiçek “ İş hayatında edindiğim tecrübeyi sektöre aktarmak için aday oldum. Acentelerimizin teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerini görüyor ancak bu potansiyeli yeterince kullanamadıklarını gözlemliyoruz. TÜRSAB da bu konuda yönlendirici bir rol üstlenmiyor. Biz tüm acentelerimizin teknolojik gelişmeleri en iyi şekilde kullanabilmesi için TÜRSAB’ı dönüştüreceğiz. Böylece üyelerimize maksimum faydayı sağlamış olacağız.” dedi

Yeni Destinasyonlar Açaçağız.

 Destinasyonların açılmasıyla turizm büyümesini önemine değinen Çiçek “Tur operatörleri ve havayolları ortaklığıyla gerçekleştirmeyi öngördüğümüz projelerle ülkemizde yeni destinasyonlar açılmasına destek olacağız; mevcut destinasyonlar için yeni pazar fırsatlarının yaratılması ve tüm yıla yayılması için projeler hazırlayacağız.”şeklinde  açıklamalarda bulundu 

Aidatı Kaldıracağız.

TÜRSAB’ın kendine kaynak yaratacak mekanlara sahip olduğunun altını çizen ve verdiği örnekle kaynak yaratmaya gideceklerini, mevcut TÜRSAB geliri sadece üyelerden alınan aidatlarla ayakda durduğunu söyleyen Çiçek, “Mevcut yönetim sorumluları sorunları sadece konuşuyorlar ve çözemiyorlar. İşte bu yüzden adayız. TÜRSAB’ın sahip olduklarından kendi kaynağımızı üreteceğiz ve bu aidat konusunun tamamen ortadan kaldırmış olacağız.” Üyelere istemedikleri yükü kaldıracağını vurguladı.

Sunumdan Özet 

“Hedefimiz TÜRSAB’ın sahip olduğu tüm işletmeleri ile sektör için çalışmasını sağlamak.”

-Eğitim turizminin seyahat acenteler aracılığıyla yapılması için gerekli yasal çalışmalar ile pazar yapılanmasında etkin rol almaları.

-Sağlık turizminde, aracı kurum olarak seyahat acentelerinin daha etkin hale getirilmesi amacıyla etkinlikler ve gerekli yasal düzenlemeler için çalışmalar yapacakları.

 -Ülke doğal ve kültürel zenginliklerinin değerlendirilmesine hizmet edecek “Sinema Turizminin” geliştirilmesinde aktif rol almaları.

Türkiye’nin uluslararası film endüstrisi için bir cazibe merkezi olarak algının sağlanması.

-Turizmde destinasyonlar için oldukça önemli çekici ve cazibe unsurlarından biri olan yöresel kültür ve sanat etkinliklerini destekleyerek festivallerle turizmi çeşitlendirecek, daha çok yerli ve yabancı turistin gelmesine, bu yolla turizmin geliştirilmesinde aktif rol oynamaları.

-İnanç Turizmi kapsamında sadece Hac ve Umre turizmi yapan seyahat acentelere yeni yatırım yolları göstererek destek vermeleri.

-Ülkede ciddi bir potansiyel oluşturan doğa/yayla/karavan turizminin geliştirilmesi için aktif çalışmalar yapmaları.

-Yeni karavan parklarının açılmasını sağlayarak karavan ve milli parkların alternatif turizm merkezleri olarak turizme kazandırılması projeleri. 

Dünyada  engelli sayısının  600 milyonun üzerinde olduğunu, Ülkemizde de 9 milyondan fazla engelli bulunduğunu düşündüğümüzde ; Dünyanın en büyük azınlığı olarak nitelenen engelliler, turizm endüstrisi için dünyanın en büyük özel pazarı anlamına gelmektedir. Çağdaş toplum olmanın gereği ve temel bir insan hakkı olarak toplumda yaşayan her bireyin bütün hizmetlere ve olanaklara eşit ulaşmasının şart olduğunu düşündüğümüzde Çiçek’in engeli meddesine yürekden katılıyoruz. 

-Engelliler başta olmak üzere herkes için Erişilebilir Turizm kavramının yaygınlaştıracak, böylelikle atıl durumdaki turist potansiyelini turizme kazandırmaları. 

-Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında kadın meslektaşlarımıza Pozitif Ayrımcılık yaparak girişimlerini desteleyecek, ödüllendirme ve ihtiyaç duydukları iş birliği ve deneyim aktarımı ile güçlendirilmeleri yönünde çalışmalar. 

-Dünyada hızla yaygınlaşan ev turizminin uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilmesi yönünde çalışacak, seyahat acentelerinin öncülüğünde yürütülmesini sağlanması.

-Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda da TÜRSAB’ın hissesi var. Burada kongre turizminin geliştirilmesi ve önemli kongrelerin Türkiye’ye getirilmesi için çok çok daha aktif olmaları.

Sunumun ardından Basın mensuplarının turizmin her alanındaki farklı soruların cevaplandırımasıyla basın Toplantısı son buldu.

yilmazparlar@admin

Yeni Nesil TÜRSAB Hareketi lideri