SKAL Mayıs 2023 Toplantısı

SKAL İstanbul Kulübü Mayıs 2023 Toplantısını 08 Mayıs 2023 Pazartesi günü Sunset Cruise teknesinde gerçekleştirdi. Bir arada olmak amaçlı toplantı 2023 turizmi hakkındaki sohbetlerle geçti

Toplantıya Başkan Can Arınel, Yönetim kurul üyeleri, Selma Tatar, Mustafa Yalçın, Meltem Tepeliler, Uluslararası SKAL Dernekleri Federasyonu Başkanı Orhon Atameriç, SKAL Eski Dünya Başkanı Hülya Aslantaş,  Geçmiş dönem Uluslararası SKAL Dernekleri Federasyon Başkanı Faik Alsaç, Marmara SKAL Başkanı Melih Kırlı, SKAL Antalya Başkanı Uğursal Uğur. Eski SKAL İstanbul Kulübü Başkanları Ayşe Önen, Ata Eremsoy, Bahar Birinci, Vedat Başaran Başta olmak üzere üyeler Katıldılar.

 Yönetim Kurul Üyesi Mustafa Yalçın ön konuşma ile birlikte Misafirleri takdim etdi. Misafirler arasında; Büyükşehir Belediyesi İstanbul Turizm Platformu Direktörü Dr. Şengül Altan Arslan, İstanbul Turizm Platformu Koordinasyon biriminden Funda Kesiciocak ve Mert Toprak,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Başkanı Müfit Yetkin, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Başkan Yardımcısı Şemside Yener vardı. Konuşması için Başkan Can Arınel’i davet etdi.

Başkan Can Arınel Toplantıların bilinen sebeplerden dolayı yapılamadığını ancak bu süre zarfında yaptıkları projeleri paylaştı 

Dünya Müzeler Haftası nedeniyle 30 Mayıs Salı günü Gülhane ‘deki Sarnıç Restoran ‘da toplantı için bir arada olacaklarını, Afişleri görüldüğü gibi gerçekten mükemmel bir proje olduğunu, İBB miras gerçekten İstanbul’lunun hayatında önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Başkan Can Arınel “İBB mirasın bizimle ilgili dokundurduğu, bizim hayatımıza dokundurduğu son dönemdeki en önemli gelişmelerden bir tanesi de Yerebatan Sarnıcı‘nın restore edilerek açılması oldu. 

Dünya Müzeler Haftası’nı da biz bu sarnıç restorandaki toplantı sonrası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yetkilileriyle birlikte yeni Yerebatan sarnıcının yenilenmiş halini hep birlikte gezerek, görmek için ayırdık.”

Haziran Ayında eşli gecede birlikte olunacağı toplantımızı, Hülya Aslantaş Başkanımında beğeneceği gibi planladığımız şekilde 20 Eylül tarihinde Lütfü Kırdar’da gerçekleştireceğiz. Selçuk Başkanımız destek verdi. Bir de Büyükşehir Belediyesi bize destek verirse daha da taçlandırarak devam edeceğiz.

Önemli bir etkinlik olarak bir büyük müjde de aslında bunlardan birazcık daha bağımsız ve ayrı. Türkiye için önemli bir katkı olduğuna inandığımız

Mezopotamya kulübünün kuruluşu için biz öncü olduk. 13 Haziran Salı günü Diyarbakır’da Mardin, Urfa ve Diyarbakır üçgenini oluşturacak Mezopotamya kulübünün açılışını, kuruluş gününü hep birlikte gerçekleştireceğiz. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi temsilcileri de bizimle birlikte olacaklar. TÜRSAB ve TÜROB’un Başkanları da bizimle birlikte olacaklar. Federasyonumuz da bizimle birlikte olacak tabii. Ve diğer başkanlarımızda. 

Yani sizlerden uzak kaldık ama bu dönem içerisinde yaptığımız çalışmalarla attığımız adımları da bu vesileyle sizlere sunmak istedim.” dedi 

Sezen Akyazı’ya  plaket verirken,  “Sezen Hanım aslında sadece bugün değil yedi dönemdir. Biliyorsunuz biz İstanbul olarak Boğaziçi Üniversitesi’ndeki Turizm dersine sponsoruz. Yedi dönem Zeynep Akyazı bu derste birlikte başardığımız için mutluyuz. Kendisine sadece bugün için değil tüm derslere verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz.” Sözleriyle teşekkür plaketini takdim etdi. 

Ardından Geleneksel SKAL Toastu birkaç dilde söylenerek, Turizmin evrensel olduğu hatırlatıldı. Tüm Boğazın eşsiz ışıklı gece manzaraları eşliğinde “Turizm 2023” dillerden düşmedi.

yilmazparlar@yahoo.com

SKAL Mayıs 2023 Toplantısı