Gastronomi Günü

  Gastronomide Rota Yalova

Medeniyetleri özel kılan sahip olduğu tarihi birikimden süzülerek gelen mutfak kültürüdür.Bir milletin kimliği olan sofra ve yemek kültürü o ülkenin tanınabilmesi için o ülkenin mutfak kültürünün mutlaka tanınması şartı önde gelir

Başkanlığını Gürkan Boztepe’nin yaptığı GTD Gastronomi Turizm Derneği ve Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya’nın ev sahipliğinde “Yalova Gasronomi Günü” zirvesi düzenlendi.

Gelenekler bir toplumu oluşturan önemli unsurlardır. Kültürel mirasımız, alışkanlıklarımız, bilgimiz ve davranışlarımız onlara özel önem verdiğimiz için değişmez. Yüzyıllar geçmesine rağmen aynı kalma sebebi geleneklerimizdendir. Bunları tanıtdığımız zamanda markalaşırız.

Bunun bilincinde olan Yalova; Turizm ve Gastronomi türevlerince değerlerin katkıları ile “Yalova Gastronomi Günü” zirvesi ruh bularak, kendi mutfağını, ürünlerini ve turizmini tanıtmaya cesur adımlar atarak, ekonomisini canlandırmaya kilitlendi.

Her şeyden önce bir tarım kenti olan muhteşem bereketli çok verimli topraklar üzerindeki yeşil Yalova birçok kimliğe sahip nadir şehirlerimizden biri olarak sanayi kadar, tarih, kültür ve turizm açısından da değerli.

Yalova sahip olduğu tüm değerlerin yanında aynı zamanda bir turizm şehri. Turizmin en büyük tetikleyicilerinden bir tanesi de gastronomi. Turist geldiğinde yemek istiyor, içmek istiyor. İşte bu noktada var olan potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmek niyetindeler. Coğrafi işaretli ürünlere sahipler, kadın kooperatifleri var. 

Mevcut potansiyeli daha yukarı çıkarmak, Yalova’yı bu coğrafyanın en ünlü gastronomi destinasyonlarından biri halinde getirmek için çalışmaları sürdüreceklerini vurguladılar.

Coffe Chef’te yöresel ürünlerle hazırlanmış kahvaltı tanıtımı ile başlayan “Gastronomi Günü” 250 civarında çeşit kuşun yaşam bulduğu harika Yalova Hersek Lagünde flamingoların izlenimi ile devam etdi.

Kuş Gözlem noktası ve binlerce tohumun yetiştirildiği Tıbbi Aromatik bitkiler bahçesini gezen Gastronomi Turizm Derneği üyeleri ve Basın mensupları, yapılan faaliyetleri Altınova Belediye başkanı Metin Oral tarafından bilgilendirildi.

Zaman zaman Yalova kenti için planladıkları projeleri paylaşan, Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya Yalova’nın kendine has coğrafi işaretli ürünlerinin olduğunu ve bu ürünlerin Türkiye pazarında hak ettiği yere gelmesi için hep beraber el birliği ile çalışmak gerektiğinin altını kalın çizdi.

 Yürüyen Köşk-Termal Kaplıcalar 

Ata’mızın Yürüyen Köşk ile ilgili bilgiler ilgili Müze yetkilileri tarafından aktarıldı. Ata’mızın çınar ağacın dalı kesilmemesi için akıllara durgunluk veren mimarlık mühendislik ustalığı ile köşkün yeri kaydırılması doğa sevgi bilincini zihinlerde yankılandırdı.

Limak Thermal Hotel’de yenilen öğle yemeğinde Yalova’ya özel yöresel ürünlerle hazırlanan menü Şef tarafından tarifi açıklandı. Gastronomi tam not aldı.  

Yalova Gastronomi Günü Paneli 

Yalova Sanayi ve Ticaret Odası salonunda sektör için geliştirilen projeler panel ile sunuldu.

Panel,n moderatörlüğünü GTD Yön. Kur. Başkanı Gürkan Boztepe üstlendi. Turan Eselioğlu, Yalova Uygulama Oteli Şefi Ferit Usta, Hasan Soygüzel, Yılmaz Boz, Hüseyin Kurtoğulları ve Efsun Dindar gibi isimler panelistlerdi.

Son derece hiperaktif panel yürüten GTD Yön. Kur. Başkanı Gürkan Boztepe; Bu yıl ilk defa yapılan Sanayi ve Ticaret Odası sempozyumu toplantısı ile Gastronomi  sektörüne yeni bir soluk kazandırmayı ve sınırları ortadan kaldırmayı amaçladıklarını söyledi. 

Gürkan Boztepe, “Rekabet gücümüz, dünyaya hızla uyum sağlayan bakış açımız ve vizyonumuz sayesinde sınırları aşacağımıza inanıyoruz. Gastronomi Turizm sektörüne iş birliklerinin ve ortaklıkların kurulmasını cesaretlendirirken, yeni destinasyonlar ile kültürel deneyimler hakkında fikir alışverişleri yapacağız” dedi.  

Plantur Başkanı Hüseyin Kurtoğulları, Türkiye’nin Gastronomi alanında turizm gelirinin artması için Valiliklerin, Ticaret ve sanayii odalarının yurt içi ve yurt dışı kurumlarla yapılan iş birliklerinin önemine dikkat çekti. ‘’Önümüzdeki yıllarda Gastronomi  turizmi sektörünün dünya ekonomisindeki yerinin çok daha artacağını öngörüyoruz” dedi. Paydaşlar arasında sinerjinin yakalanması açısından bilgilendirme   toplantılarının çok etkili ve önemli olduğunu düşündüğünü ekledi.

Yalova Valisi Hülya Kaya toplantıya ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük memnuniyet duyduklarını vurgulayarak, GTD önderliğindeki toplantının sektöre yeni bir sinerji getirmesini beklediklerini belirtti. 

Yalova’yı layık olduğu yere çıkaracağı inancını tüm katılımcılara hissetdirdi

Başkan Gürkan Boztepe’ye GTD hakkındaki sorumuzu yönelttik; Boztepe,“Gastronomi Turizmi Derneği; firmaların sadece gastronomik anlamda değil A’dan Z’ye her konuda sektöre kazanımlarını sağlarken onların marka değerini arttırmak, pazar paylarını büyütmek, fuar ve kongre faaliyetlerini organize etmek, uluslar arası alanlarda firmaların danışmanlığını yaparak sektörde büyümelerini sağlamak, festivaller düzenleyerek her alanda onları görünür kılmak ve etkinlik/catering faaliyetlerini yürütmek amacıyla kurulmuştur.” Dedi

yilmazparlar@yahoo.com 

Gastronomi Günü