Avrupa Ekonomi Senatosunda Türk


Avrupa Ekonomi Senatosu Türkiye-Orta Doğu Başkanı Iraj Alipour kendisine yardımcı olarak bir Türkü, Yılmaz Parlar’ı Avrupa Ekonomi Senatosu Türkiye-Orta Doğu Başkan yardımcılığına atadı.

Avrupa Ekonomi Senatosu Türkiye-Ortadoğu Başkan Yardımcısı Yılmaz Parlar “Benim adıma büyük bir onur ve ayrıcalık. Hem kendi adıma hem de ülkem adına mutluyum. Bu kadar kapsamlı ve uluslararası düzeyde saygın bir organizasyona seçilmiş olmaktan dolayı gururluyum. Bundan sonra tüm enerjimi ve mesaimi, EES çalışmalarına ayıracağım. Özellikle AB kurumları ve Avrupa iş dünyası ile yakın ilişki içinde olmak çok önemli. 

Bugün EES, 1 milyondan fazla ortak girişimde olan network ağının merkezinde. Avrupa Birliği’nin karar verici kurumlarının ve yasa yapıcılarının başkanları, bürokratları ve diplomatlarıyla da çok yakın ilişki içerisinde. Bu çok önemli bir avantaj ve bunu ülkemizin yararına kullanmak istiyorum. Özellikle Türkiye-AB ilişkilerinin en alt seviyede olduğu böyle bir ortamda, diplomatik çabaların ve iş dünyasının katkısının önemi daha da artmaktadır. Bundan sonraki süreçte, diplomatik girişimlerimiz olacak. Uluslararası düzeyde işbirliği ve yatırım zirveleri, B2B toplantıları yapacağız. Yatırım ve sermayeyi bir araya getireceğiz. Kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenleyeceğiz. Elbette sosyal projelerimiz de olacak” dedi

İmzalar atıldıkdan sonra, Avrupa Ekonomi Senatosu Türkiye-Orta Doğu Başkanı Iraj Alipour, Başkan Danışmanı Musa Soysal ve Başkan Yardımcısı Yılmaz Parlar kısa bir toplantı gerçekleştirdi. Kısa süreç içerisinde yapacakları çalışmaları müzakere etdiler.

Avrupa Ekonomi Senatosu Türkiye-Orta Doğu Başkanı Iraj Alipour  Avrupa Ekonomi Senatosu hakkında verdiği bilgilere göre (European Economic Senate-EES)’in Yönetim Merkezi Münih.

Genel Başkan Dr. Ingo Friedrich. (Dr. Ingo Friedrich, 1979-2009 arasında tam otuz yıl Avrupa Parlamentosu’nda senatörlük yaptı. 2007-2014 döneminde de Parlamento Başkan Yardımcılığı’nı yürütdü.) Avrupa Parlamentosu’nda 49 Senatör var. Avrupa Konseyi’nin 2014-2019 döneminde Başkanı olan, Jean-Claude Juncker’de seçkin üyeler arasında 

Almanya, Avusturya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti gibi farklı ülkelerin, Avrupa Parlamentosu’na seçilmiş üyeleri de üyeler arasında. 

Microsoft Almanya, Audi, Almanya Telekom, UBS Almanya, Deutsche Bank gibi dünya çapında şirketlerin başkan ve CEO’ları da Avrupa Ekonomi Senatosu’nun üyeleri.