Tunç Soyer-Yerli Tohuma Sahip Çıkalım

Yerli Tohuma Sahip Çıkalım

Başkanlığımı Celal Toprak’ın yaptığı Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) üyeleri ile “Yerel Kalkınma Modeli” başlıklı online toplantıda bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer;  Ülke olarak yerel tohumlara ve yerel hayvancılığın geliştirilmesine çok ihtiyaç olduğunu, Yerelde tohum ve hayvancılık rekabet gücünü arttırdığını, Türkiye ve dünyaya pazarlamak üzerine kurulu bir tarım stratejisi benimsediklerini vurguladı.

Gerçekdende “Covid-19 salgını bariz bir şekilde ülkemizde tarım politikası değişikliğine gidilmesi gerekdiğini gösterdi. Öncelikle gıda maddelerine yoğun ilgi gösterilmesi, sorunun çok boyutlu önlemlerle giderilmesini zorunlu kılmaktadır

Tarım sektörü stratejik bir sektördür. Gıda ve su, insanlar için en önemli ihtiyaç maddeleridir..Ülke düzeyinde arazi kullanım ve tarımsal üretim planlaması yapılmalı, tarım üretim miktar artışı, ürün çeşidi ve üretim sürekliliği sağlayan planlamalar yapılmalı.

Tarımsal ürün ithalatı sıfır seviyeye çekilmeli, girdi maliyetlerin düşürülmesi, ürüne  desteklerinin artırılması şart olduğudur. Tarım  insanların sosyo- kültürel yaşamlarını değiştirip şekillendiren farklı etmenleri mevcutdur. Tarım, yaşamın kaynağıdır.

insanlığın varoluşundan bugüne kadar önemini korumaktadır. Yaşam devam ettiği sürece de önemini koruyacaktır. 

Toplantı moderatörlüğünü yapan Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak, yaşadığımız pandemi döneminde yerel kalkınmanın daha da öne çıktığını söyledi. Başkan Toprak “İzmir’de bu konuda somut adımlar atılıyor. Başkan Soyer ile bunları konuşmak istedik. İzmir’de atılan adımları birinci ağızdan dinlemek için buradayız” dedi.

 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yerel kalkınmanın bugüne kadar birbiri arasına duvar örülmüş, şehirlerdeki milyonlarca yurttaş ile alın teriyle ekmeğini kazanan üreticiler arasında bir köprü vazifesi gördüğünü ve bu köprüyü daha da güçlendirmeye devam edeceklerini söyledi. Yerli tohuma sahip çıkmak, üretilen ürünü işlemek ve katma değerini yükseltmek, üreticilerin kooperatif veya birlikler çatısı altında örgütlenmesini sağlamak, ürünleri tüm Türkiye ve dünyaya pazarlamak üzerine kurulu bir tarım stratejisi benimsediklerini vurguladı.

 İzmir özelinde yerel kaynaktan bahseden Başkan Tunç Soyer, “İzmir’in tarımsal büyük zenginlikleri ve değerleri var. Turizm anlamında da olağan üstü potansiyelleri var. Biz bu iki değeri ortaya çıkararak gücünü arttırmak ve bir yandan da ortaya çıkacak böyle bir tabloyu dünya ile entegre etmek için bir çalışma yapma ihtiyacı duyuyoruz. Amacımız dünyadan ilham alan ama aynı şekilde dünyaya ilham olan bir kent olmayı planlıyoruz” dedi.

 Tarımla turizmle ilgili birçok şey yaptıklarını vurgulayan Başkan Tunç Soyer, “Hepsinin arka planında en çok kafa yorduğumuz meseleyi söyleyeyim: O da demokrasi. Bugün dünyanın içine düştüğü sorunların büyük bölümü giderek otoriterleşen bir popülist iklimin hâkim olmasından ileri geliyor. Bu, ne yazık ki demokrasinin erdemlerinden, değerlerinden uzaklaşmayı da beraberinde getiriyor. Öyle olunca her koyun kendi bacağından asılıyor” şeklinde konuştu ve şöyle devam etti:

 “Eskiden tarım sadece tarlada ürün yetiştirmekten ibaretti dolayısı ile sadece ziraat biliminin konusuydu. Günümüzde tarım iletişimle, endüstriyel tasarımla, pazarlamayla ilgili bir sektör. Şunu bilmeliyiz ki ziraat bilimiyle ve toprağı eken insanla ile sınırlı bir şey değil tarım. Bir yandan bilimsel eşitliliği de işin içine katmayı başarmalıyız. Diğer yandan ise sürecin başından itibaren tohumdan ihracata kadar olan sürecin her bir etabının birbiri ile olan bağını ortaya çıkartarak o bağların biçimlenmesini ve arasındaki ilişkinin güçlenmesini sağlayarak sürdürmek zorundayız. Bunun olabilmesi ancak demokrasi ile mümkün.”

Ülke olarak yerel tohumlara ve yerel hayvancılığın geliştirilmesine çok ihtiyaç olduğunu anlatan Tunç Soyer, coğrafyanın iklimine, genetik kodlarına, geçmişine ve kültürüne çok daha uygun olduğunu ifade etti. Aynı zamanda bunların rekabet gücünü de arttıran imkanlar sunduğunu söyledi.

Soyer bu süreçte çok önemli başarılar elde edildiğinin altını çizerek, “Saksıda yetiştirdiğimiz bir avuç karakılçık buğdayı ile başlattığımız süreç bugün bin dönümün üzerinde bir üretime dönüştü. Bugün İzmir’in birçok ilçesinde kara kılçık yetiştiriliyor. Yerel tarımın korunması sahiplenmesi ve desteklenmesi üzerinde durmamız gereken çok önemli bir konu. Küçük üreticinin, aile çiftçisinin üretimine destek olmayı ve böylece başka bir tarımın mümkün olduğunu göstermeyi hedefliyoruz. Küçük üreticiyi desteklemek için çıktığımız yolda bir sembol oluşturduk.  Endüstriyel tarım dışında çiftçiyi yaşatmamız, kooperatiflere sahip çıkmamız gerekiyor. Biz kooperatifleri açık çek verdik. Ne üretirseniz alacağız diye. Yoksa üretim yaptıramayız” dedi ve şu noktaların altını çizdi:

 “Yerel tarımın korunması sahiplenmesi ve desteklenmesi üzerinde durmamız gereken çok önemli bir konu. Ne zaman küçük üretici toprağından hayatını idame ettirecek bir gelir sağlayamıyor o zaman köyden göç başlıyor ve o kadim kültür zayıflıyor ve köklerinden kopmaya başlıyor. Küçük üreticiyi desteklemek zorundayız. Kent dengesini sağlayabilmek ve tüketicinin sağlıklı ve çeşitli ürünlerle buluşması açısından küçük üreticiyi yaşatmak zorundayız. Buda kooperatifçilikten geçiyor. Üreticinin ürününü işlemek mutlaka katma değer bir ürüne dönüştürmeye ihtiyaç duyuluyor. Sonraki süreç ise işlenen ürünün uluslararası alanlarda pazarlanması. Böylelikle üretici kooperatiflerimizin de gücü artacak.”

 Dünyanın en büyük tarım ürünü ihracatçısı listesinde Hollanda’nın ikinci sırada olduğunu belirten Başkan Soyer, “İzmir tarihi boyunca Ege Bölgesi ile var olmuş. İzmir’i İzmir yapan şey aslında Ege’dir. Ege, tarih boyunca üzümünü, incirini, her şeyini İzmir üzerinden dünyaya pazarlayabilmiş. Hollanda dünyanın en büyük ikinci tarım ihracatçısı ülke konumunda. Ege Bölgesi Hollanda’dan biraz daha büyük ama Ege Bölgesi gibi bereketli bir coğrafya Hollanda’nın çok daha gerisinde. Bunu hazmedemiyoruz. Ve bunu değiştireceğiz. Kısacası biz bulunduğumuz noktayı hak etmediğimiz için yerel kalkınmaya önem veriyoruz. Bu dört ilke çerçevesinde sürdürdüğümüz tarım politikalarının yerelden kalkınmamızın önünü açacağını düşünüyoruz ve her biriyle ilgili birçok projeyi hayata geçiriyoruz. Tarım konusunda sürdürdüğümüz bu çalışmaları turizm için de yapıyoruz. İzmir’deki turizm aktörlerinin sesini dinliyoruz ve birlikte bir turizm planlaması yapıyoruz” dedi.

Adını ‘Halkın Bakkalı’ koydukları mekânlar açtıklarını da belirten Tunç Soyer.”Bu mekânlarda sadece kooperatiflerimizin ürettiği ürünleri satıyoruz. Türkiye’nin birçok üretici tarımsal kalkınma kooperatifinden ürün geliyor. Artık bu pazarlamayı sanal ortam üzerinden güçlendireceğiz. Bunun yazılımıyla ilgili çalışma tamamlanmak üzere. Önümüzdeki günlerde sadece iç piyasada değil, yurt dışına da ürünlerimizi pazarlayacağız. Burada özellikle ürünün işlenmesiyle elde edilen yeni endüstriyel ürünlerin olmasına gayret ediyoruz. Örneğin biz mandalina kurusu yapmıştık. Bu sayede ürün yaklaşık beş-altı misli değer kazandı. Daha önce bu ürün üreticinin elinde kalıyordu ”dedi.

yilmazparlar@yahoo.com

COMMENTS

 • подъемник ножничный
  [url=https://nozhnichnyye-podyemniki-dlya-sklada.ru]https://www.nozhnichnyye-podyemniki-dlya-sklada.ru[/url]

 • электророхля
  [url=https://samokhodnyye-elektricheskiye-telezhki.ru]https://samokhodnyye-elektricheskiye-telezhki.ru[/url]

 • телескопическая вышка
  [url=https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru]http://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru/[/url]

 • подъемник мачтовый
  [url=https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru]https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru[/url]

 • подъемные столы
  [url=https://gidravlicheskiye-podyemnyye-stoly.ru]https://gidravlicheskiye-podyemnyye-stoly.ru[/url]

 • Fantastic data, Thanks! write my essay org [url=https://essaypromaster.com/#]online coursework[/url] dissertation

 • Whoa loads of helpful info. https://definitionessays.com/ mastering physics homework answers

 • Whoa all kinds of good facts! [url=https://theessayswriters.com/#]phd thesis help[/url] custom essay writing services

 • Very good info. Kudos. application essay writing service [url=https://essaypromaster.com/#]paper helper[/url] thesis writing

 • You actually explained this superbly.
  how to write a reflection essay can t write essays cheap custom writings

 • Tips nicely regarded!!
  walmart pharmacy price check reputable canadian mail order pharmacies mexican pharmacies shipping to usa

 • Tips nicely taken!.
  essay writing courses [url=https://agbsl.pro]help writing essays for college[/url] homework writing services

 • With thanks! Quite a lot of knowledge.
  prescription pricing [url=https://canadianpharmacylist.com]buy medication without an rx[/url] overseas pharmacy forum

 • Regards! Excellent information!
  descriptive essay writing [url=https://englishessayhelp.com]https://englishessayhelp.com/[/url] writers freelance

 • Nicely put, Thanks a lot.
  prescription drugs from canada online [url=https://canadianpharmacyonlinedb.com]cialis from canada[/url] online medicine shopping https://canadianpharmacies-24h.com

 • You reported it well!
  cheap essay writing service usa how to write an argument essay business letter writing help

 • Superb data. Appreciate it.
  canada viagra online pharmacy school canada drugs pharmacy online

 • Seriously a lot of fantastic facts.
  college application essay introduction [url=https://dissertationwritingtops.com]essaytyper[/url] professional cv and resume writing services

 • You said it perfectly.!
  discount pharmaceuticals [url=https://canadianonlinepharmacybase.com]canadian pharmacy uk delivery[/url] canadianpharmacyusa24h

 • Nicely put. Many thanks.
  writing a how to essay [url=https://topswritingservices.com]essay writings[/url] essay pay write

 • Amazing stuff. Thank you!
  viagra from canada [url=https://online-pharmacy-inc.com]online pharmacy busted[/url] online pharmacy https://online-pharmacy-inc.com

 • Incredible loads of beneficial material!
  writing an essay for a scholarship https://freshappshere.com/ writing essays services

 • This is nicely said. .
  online discount pharmacy on line pharmacy canadian viagra generic pharmacy

 • You definitely made your point!
  essay writing scholarships [url=https://essayssolution.com]custom essays usa[/url] website that grades essays

 • You made your position very effectively!.
  how to write better essays [url=https://homeworkcourseworkhelps.com]https://homeworkcourseworkhelps.com/[/url] personal statement writing services

 • Great posts. Appreciate it!
  prescription drugs online without [url=https://canadianpharmacylist.com]canadian discount pharmacy[/url] navarro pharmacy

 • Amazing stuff. Thanks!
  canadian pharmacy 365 [url=https://onlinepharmacycanadahelp.com]discount pharmaceuticals[/url] canadianpharmacy https://onlinepharmacycanadahelp.com

 • This is nicely said! .
  how to write a film essay https://freshappshere.com/ article rewriting services

 • Cheers, Quite a lot of postings.
  canadian pharmacies shoppers pharmacy price prescription drugs

 • Amazing loads of useful advice.
  leadership college essays [url=https://homeworkcourseworkhelps.com]write my essay[/url] writing services

 • You said it perfectly.!
  custom college essays [url=https://quality-essays.com]argumentative essay topics[/url] websites for essays

 • Wonderful material. Many thanks.
  canada drug [url=https://online-pharmacy-inc.com]modafinil online pharmacy[/url] canadian discount pharmacy

 • Truly lots of great advice!
  cheap drugs online [url=https://canadapharmacies-24h.com]discount pharmacy[/url] international pharmacies that ship to the usa https://canadianonlinepharmacybase.com

 • Truly plenty of good tips.
  macbeth essay help graphic organizers for writing essays online writing help for college students

 • Nicely put. Many thanks!
  canada prescriptions drugs walmart pharmacy online pharmacy drugstore online

 • Many thanks! Great stuff!
  how to write a high school application essay [url=https://freshappshere.com]https://freshappshere.com/[/url] good essay writing service

 • Very good material. Thanks a lot.
  essay about website [url=https://agbsl.pro]https://agbsl.pro/[/url] help with writing a speech

 • With thanks, I like this!
  canadadrugs pharmacy [url=https://canadianpharmacylist.com]canada pharmacies without script[/url] cheap drugs

 • Incredible loads of beneficial facts!
  cat essay writer college essays free writing help online

 • This is nicely put! !
  how to write my college essay essay technical writing help

 • Amazing info, Kudos!
  canada drugs pharmacy online pharmacy no prescription needed canadian pharmacy cialis

 • Many thanks, Loads of posts!
  essay on the help [url=https://writingthesistops.com]https://writingthesistops.com/[/url] website copywriting services

 • You actually said this really well!
  how to write a introduction to an essay [url=https://homeworkcourseworkhelps.com]essays writing services[/url] cheap writing services

 • Fantastic write ups. Thanks!
  buy generic viagra online [url=https://northwestpharmacylabs.com]canadian rx[/url] rx online

 • Nicely put. Cheers.
  prescription drug price comparison [url=https://canadapharmacies-24h.com]pharmacies online[/url] canada pharma limited https://rxpharmacyteam.com

 • Cheers! Ample posts.
  nursing essay writing how to write an argument essay help writing speech

 • Truly a lot of very good advice!
  canadian pharma companies mexican pharmacy online pharmacies shipping to usa

 • Fantastic stuff. Cheers!
  what to write college essay about [url=https://ouressays.com]argumentative essay[/url] pay for writing

 • With thanks! An abundance of data!
  uc college application essay [url=https://englishessayhelp.com]essay on college[/url] writer services

 • Excellent data. Appreciate it!
  shoppers pharmacy [url=https://northwestpharmacylabs.com]canada pharmacies prescription drugs[/url] canadian pharmacy reviews

 • Many thanks! Terrific stuff!
  canadian drug [url=https://canadadrugspower.com]canadian online pharmacies[/url] my canadian pharmacy https://online-pharmacy-inc.com

 • Amazing a lot of beneficial tips.
  how to buy essays online https://dissertationwritingtops.com/ article rewriting service

 • Many thanks, I appreciate this.
  top rated canadian pharmacies online the canadian pharmacy pharmacy intern

 • Amazing tons of wonderful data.
  how to write analytical essay [url=https://dissertationwritingtops.com]i need help writing an argumentative essay[/url] cheap article writing service

 • Thank you! I like this.
  essay writing assignment [url=https://service-essay.com]customer essay[/url] what are the best resume writing services

 • gay chat text
  kinky gay first time chat rooms phx only
  gay phont chat

 • Incredible all kinds of awesome information.
  online pharmacies of canada [url=https://onlinepharmacycanadahelp.com]canada prescriptions drugs[/url] pharmacy online cheap

 • Cheers! Awesome information.
  on line pharmacy [url=https://canadapharmacies-24h.com]pharmacy prices compare[/url] safe canadian online pharmacies https://online-pharmacy-inc.com

 • Wow lots of good facts!
  writing a research essay https://essayssolution.com/ help with writing

 • You actually said that wonderfully!
  essay outline help [url=https://essaypromaster.com]essay writing service[/url] pay for writing an essay

 • Beneficial data. Thanks a lot!
  prescription cost comparison cheap medications canadian drugs

 • You’ve made your point!
  college admission essay [url=https://dissertationwritingtops.com]essays writers[/url] custom writing plagiarism

 • Excellent stuff. Kudos!
  online canadian pharmacies [url=https://rxpharmacyteam.com]global pharmacy canada[/url] compound pharmacy

 • You definitely made your point!
  get prescription online [url=https://online-pharmacy-inc.com]mexican online pharmacies[/url] my canadian pharmacy https://canadapharmacies-24h.com

 • Nicely put. Regards.
  admission college essay help https://topswritingservices.com/ help me write my thesis

 • You explained that very well!
  a college essay [url=https://quality-essays.com]https://quality-essays.com/[/url] professional custom writing services

 • Nicely put, Cheers!
  canadian pharmacy generic viagra ordering prescriptions from canada legally walgreens online pharmacy

 • Point certainly utilized.!
  college personal essay [url=https://homeworkcourseworkhelps.com]essay writer[/url] cheap essay writing service

 • You stated that fantastically!
  best online canadian pharcharmy [url=https://canadadrugspower.com]canada prescription plus pharmacy[/url] prescription drugs canada

 • You actually revealed this very well.
  24 hour pharmacy [url=https://canadadrugspower.com]canada pharmacy online reviews[/url] walmart pharmacy viagra https://northwestpharmacylabs.com

 • Incredible many of superb advice!
  community service essay sample https://dissertationwritingtops.com/ hiring a freelance writer

 • chat gay almeria
  [url=”https://chatcongays.com”]gay chat randome[/url]
  gay chat cahurbate

 • You said it adequately.!
  the write stuff thinking through essays [url=https://essaypromaster.com]professional essay writing help[/url] seo article writing service

 • You actually suggested it adequately!
  canadian drugs without prescription canadian pharmacy no prescription needed best non prescription online pharmacies

 • Many thanks! Loads of stuff!
  college essay on leadership [url=https://ouressays.com]essaytyper[/url] essay writing website

 • Wow plenty of amazing information.
  pharmacy tech [url=https://canadapharmacies-24h.com]online pharmacy drugstore[/url] compare prescription prices

 • Fantastic forum posts. Many thanks!
  online pharmacy busted [url=https://canadianonlinepharmacybase.com]canadian online pharmacies[/url] online pharmacy usa https://canadianonlinepharmacybase.com

 • Amazing a lot of good information!
  how to write a diagnostic essay essaytyper write my lab report

 • Thanks a lot, I enjoy it.
  essay on social service [url=https://ouressays.com]custom essays cheap[/url] uc personal statement writing service

 • Wonderful tips. Kudos!
  web medical information costco online pharmacy online pharmacy without a prescription

 • You said it adequately.!
  someone to write my essay [url=https://altertraff.com]writing comparison essays[/url] website content writing services

 • Nicely put. Thanks.
  canada medication pharmacy [url=https://canadarx-drugservices.com]online pharmacies no prescription[/url] pharmacy tech

 • Good posts. With thanks.
  walmart pharmacy price check [url=https://canadapharmacies-24h.com]canadian pharmacy online canada[/url] pharmacies in canada https://rxpharmacyteam.com

 • Kudos! An abundance of advice.
  how to write an argument essay essay writers net custom of writing letters

 • This is nicely expressed. .
  how to improve writing essays [url=https://homeworkcourseworkhelps.com]top 5 essay writing services[/url] article writers wanted

 • Thanks a lot. A good amount of data.
  pharmacy cost comparison shoppers drug mart pharmacy pharmacy prices

 • Appreciate it! A lot of knowledge.
  college essay writer [url=https://theessayswriters.com]https://theessayswriters.com/[/url] expert assignment writers

 • You actually explained it very well!
  canadapharmacy [url=https://canadapharmacyspace.com]drugs online[/url] compare rx prices

 • Whoa tons of fantastic info!
  writing a great college essay write my essay online writing service

 • Very well spoken genuinely! .
  the canadian pharmacy [url=https://canadianpharmacylist.com]prescription drug[/url] no prescription online pharmacy https://online-pharmacy-inc.com

 • You said it very well..
  writing an essay ppt [url=https://dissertationwritingtops.com]https://dissertationwritingtops.com/[/url] best web content writing services

 • Awesome postings. Thanks a lot!
  prescription discount online pharmacies in usa canada pharmacies online prescriptions

 • Thank you. Helpful information.
  help writing a narrative essay [url=https://essayssolution.com]https://essayssolution.com/[/url] hiring freelance writers

 • You actually suggested that very well.
  canadian pharmacy meds [url=https://canadapharmacies-24h.com]canadian pharmacy meds[/url] canadian pharmacy online viagra

 • Truly quite a lot of great data!
  write a comparison essay college board college essay need an essay written

 • Truly plenty of valuable information!
  cialis canadian pharmacy [url=https://canadarx-drugservices.com]canadian online pharmacies legitimate[/url] online pharmacy busted https://canadapharmacies-24h.com

 • Thanks! Ample postings!
  argumentative essay writing [url=https://freshappshere.com]legitimate essay writing service[/url] writing company

 • You explained this really well!
  cheap essays online [url=https://flowleadsua.com]college essay[/url] custom dissertation writing service

 • Really all kinds of superb information.
  legal canadian prescription drugs online pharmacy in canada board of pharmacy

 • Nicely put. Thank you!
  canadian pharmacy viagra brand [url=https://canadapharmacyspace.com]canadian king pharmacy[/url] order prescriptions online without doctor

 • You actually reported this wonderfully.
  affordable essay writing service how to write an argument essay which essay writing service is the best

 • You actually suggested this effectively.
  canada pharmacy online orders [url=https://northwestpharmacylabs.com]canadian king pharmacy[/url] walgreens pharmacy https://onlinepharmacycanadahelp.com

 • Many thanks, An abundance of material!
  help writing college essays [url=https://service-essay.com]college essays[/url] writing services company

 • Thanks a lot. A good amount of forum posts.
  write an essay for me [url=https://essaypromaster.com]college essay help service[/url] writers wanted

 • Superb forum posts, Kudos!
  buy prescription drugs without doctor canadian drugstore online drug prices comparison

 • Thanks. I like this!
  online drugstore [url=https://canadianpharmacyonlinedb.com]pharmacy online drugstore[/url] non prescription online pharmacy reviews

 • Valuable postings. Kudos.
  writing the essay essay writing service help in writing

 • Pingback: 3plastic
 • Cheers, Terrific information.
  canadian pharmacies without prescriptions [url=https://canadianpharmacies-24h.com]viagra generic canadian pharmacy[/url] canadian pharcharmy https://canadapharmacies-24h.com

 • Very good forum posts. Many thanks!
  how to write a career essay [url=https://homeworkcourseworkhelps.com]https://homeworkcourseworkhelps.com/[/url] seo copywriting services

 • Regards. I enjoy it!
  help on essay writing [url=https://agbsl.pro]essay writing services[/url] personal statement writing service london

 • Amazing stuff, Regards!
  online pharmacy without scripts canadian king pharmacy canadian meds

 • You’ve made your stand quite well..
  lord of the flies essay help https://flowleadsua.com/ best custom writing services

 • Cheers! A good amount of facts!
  top rated canadian pharmacies online [url=https://canadarx-drugservices.com]online pharmacy busted[/url] canadadrugstore365

 • With thanks! Very good stuff.
  canada drugs pharmacy online [url=https://canadianpharmacyonlinedb.com]canada pharmacies without script[/url] international pharmacies that ship to the usa https://canadianonlinepharmacybase.com

 • Kudos! Numerous tips!
  essayhelp [url=https://service-essay.com]https://service-essay.com/[/url] best online resume writing services

 • need help writing a essay
  [url=”https://au-bestessays.org”]essay 123 help[/url]
  cheap essay writer service

 • Whoa many of terrific info!
  essay writing services singapore [url=https://writingthesistops.com]argumentative essay topics[/url] top writing service

 • Thanks a lot! I like it.
  international pharmacy pharmacie canadienne canadian rx pharmacy online

 • You explained it really well.
  top essay writing service https://orangepornhub.com/ help writing a book

 • You explained this superbly.
  online pharmacy without scripts [url=https://canadianpharmacies-24h.com]meds online[/url] online medicine to buy

 • Kudos, Ample knowledge!
  cheap prescription drugs [url=https://northwestpharmacylabs.com]buy medication without an rx[/url] pharmacy online drugstore https://rxpharmacyteam.com

 • You expressed this wonderfully!
  essay help [url=https://ouressays.com]college application essay editing services[/url] custom writing website

 • With thanks. I enjoy this.
  write an essay about your life experience [url=https://essayssolution.com]https://essayssolution.com/[/url] writers services

 • Reliable posts. Thank you.
  international pharmacy best online pharmacies no prescription buy generic viagra online

 • college admission essay help
  [url=”https://bestcampusessays.com”]college essay services[/url]
  help write my essay

 • Wonderful write ups. Thank you.
  essay customer service https://dissertationwritingtops.com/ writing service level agreements

 • You reported this adequately!
  discount prescription drug [url=https://canadianpharmacies-24h.com]rx price comparison[/url] canada viagra

 • Amazing all kinds of valuable information!
  best essays [url=https://quality-essays.com]essay[/url] writing essay services

 • Appreciate it! Quite a lot of stuff.
  panacea pharmacy [url=https://canadarx-drugservices.com]canada drugs direct[/url] pharmacy without dr prescriptions https://canadianpharmacies-24h.com

 • Regards! Excellent stuff.
  customized essays [url=https://dissertationwritingtops.com]https://dissertationwritingtops.com/[/url] urgent essay writing service

 • Whoa many of good material!
  drugstore online shopping walgreens pharmacy mexican pharmacies online

 • You have made your stand pretty effectively..
  high school versus college essay college essay tutors write my homework

 • You made your point quite clearly!.
  online drugstore [url=https://canadianpharmacies-24h.com]drugs online[/url] canadian drugs

 • Lovely data, With thanks.
  how to write a college essay [url=https://orangepornhub.com]essay writing services[/url] writers services

 • Regards. I enjoy it!
  meds online [url=https://rxpharmacyteam.com]northwest pharmaceuticals canada[/url] non prescription online pharmacy reviews https://canadianonlinepharmacybase.com

 • Nicely put. Appreciate it.
  write my college essay me [url=https://essaypromaster.com]https://essaypromaster.com/[/url] custom essay writing service reviews

 • personal essay writing service
  [url=”https://besteasyessays.org”]essays on the help[/url]
  help writing a descriptive essay

 • Fantastic posts. Many thanks.
  drugstore online shopping canada prescriptions drugs on line pharmacy

 • Effectively spoken genuinely. .
  creative college essay prompts college essays can you write my assignment

 • Awesome content. Many thanks!
  canada pharmaceuticals online [url=https://canadianpharmacyonlinedb.com]pharmacy prices[/url] online medicine shopping

 • Cheers! Excellent stuff.
  college application essay length [url=https://essaypromaster.com]https://essaypromaster.com/[/url] custom writing sign in

 • Thank you, Ample information.
  safeway pharmacy [url=https://online-pharmacy-inc.com]board of pharmacy[/url] canada medication pharmacy https://canadianpharmacylist.com

 • Regards, Useful information.
  how to write a poetry essay [url=https://theessayswriters.com]cheap essay help[/url] hiring a freelance writer

 • дом для престарелых
  [url=https://dom-prestarelyh-vrn2.ru ]дома для престарелых[/url]
  пансионат для престарелых
  [url=https://dom-prestarelyh-samara2.ru]дома для престарелых[/url]
  [url=https://dl.roadrunner5.net/index.php?file=Forum&page=post&forum_id=24&thread_id=6529&mess_id=84498&do=quote]пансионат для пожилых[/url] [url=https://distribuidoradelvalle.net/el-queso-mozzarella/#comment-341828]пансионат для престарелых[/url] [url=http://www.nkrs.rsko.cz/phpbb/viewtopic.php?f=118&t=42997&p=1564369#p1564369]дома для престарелых[/url] [url=https://economica.org.uk/the-psychology-of-selling/#comment-451036]частный дом престарелых[/url] [url=https://huntscammers.com/scammer-7911-aleksandra__898_7qulp]дом для престарелых[/url] 33d1aaa

 • Kudos, Fantastic stuff!
  viagra online canadian pharmacy canadia online pharmacy canadian king pharmacy

 • Fantastic posts, Regards!
  need help writing scholarship essay write a reflective essay academic writing services for graduate students

 • us essay writing service
  [url=”https://bestessayreviews.net”]custom writing essays services[/url]
  buy custom essays

 • Thanks a lot! I appreciate it!
  how to write a summary essay of an article [url=https://dissertationwritingtops.com]https://dissertationwritingtops.com/[/url] reviews for essay writing services

 • Beneficial facts. Appreciate it.
  canadia online pharmacy [url=https://rxpharmacyteam.com]cialis online[/url] canadian pharmacy uk delivery

 • You made the point!
  essays for college admission [url=https://agbsl.pro]customer essay[/url] online writing help

 • You’ve made your point.
  canadian pharmacy online canada [url=https://canadianonlinepharmacybase.com]pharmacie canadienne[/url] discount pharmacy https://canadadrugspower.com

 • You actually suggested it really well.
  college essay assignment how to write an argumentative essay custom written

 • Nicely put. Thanks!
  canadian online pharmacies legitimate by aarp online pharmacy school pharmacy prices compare

 • You revealed this effectively.
  essay writing technique [url=https://essaypromaster.com]https://essaypromaster.com/[/url] dissertation writing services

 • You said it nicely..
  buy viagra pharmacy 100mg [url=https://online-pharmacy-inc.com]canada pharmacies without script[/url] compare prescription prices

 • Thank you, Quite a lot of postings.
  how to write a good essay introduction [url=https://essaypromaster.com]essays writer[/url] professional dissertation writing services

 • Really loads of wonderful tips!
  costco pharmacy pricing [url=https://canadapharmacies-24h.com]pharmacy in canada[/url] pharmacy without dr prescriptions https://canadarx-drugservices.com

 • cheapest essays writing services
  [url=”https://bestessaysden.com”]what can i write my essay on[/url]
  write my essay canada

 • With thanks, Good information.
  write an essay introduction https://topswritingservices.com/ writings services

 • Thanks! Loads of content.
  rx price comparison canadian online pharmacies prescription drugs online medicine tablets shopping

 • Amazing stuff. Regards.
  essay correction service [url=https://altertraff.com]write descriptive essay[/url] website that writes essays for you

 • Great data. Many thanks!
  canadian drug stores online [url=https://northwestpharmacylabs.com]northwestpharmacy[/url] buy prescription drugs without doctor

 • Great data, Cheers.
  how to write a good cause and effect essay [url=https://ouressays.com]https://ouressays.com/[/url] essay paper writers

 • You actually stated this well.
  canadian pharmacies top best [url=https://canadarx-drugservices.com]drugs without prescription[/url] online prescription drugs https://canadianpharmacylist.com

 • Fantastic write ups. Appreciate it.
  buy essays online safe https://freshappshere.com/ help writing dissertation proposal

 • Kudos. Wonderful information!
  discount pharmacy online approved canadian pharmacies online canadian pharmacies top best

 • Many thanks! I value it.
  does money buy happiness essay [url=https://essaywriting4you.com]https://essaywriting4you.com/[/url] dissertation writing services

 • Reliable material. Thanks!
  nursing essay writing [url=https://quality-essays.com]essay writing service[/url] write my essay service

 • Superb tips. Kudos!
  canadian online pharmacy [url=https://online-pharmacy-inc.com]buy drugs online[/url] drug price

 • Regards, Ample content!
  prescription drug cost [url=https://canadianpharmacies-24h.com]canadian drug[/url] pharmacy cost comparison https://canadianonlinepharmacybase.com

 • Wonderful information. Thank you.
  college essay words how to write an essay thesis help writing speech

 • Incredible a good deal of valuable facts!
  online pharmacies canada buy viagra pharmacy 100mg pharmacy uk

 • Nicely put, Regards!
  us essay writers [url=https://freshapps.space]steps to write a persuasive essay[/url] admission essay writing services

 • Well expressed really. !
  easy essay help [url=https://freshapps.space]all college essays[/url] free writing help

 • Fantastic forum posts. Thanks a lot!
  cheap drugs online [url=https://canadianonlinepharmacybase.com]best price prescription drugs[/url] pills viagra pharmacy 100mg

 • my essay writer
  [url=”https://bestsessays.org”]online essay writer[/url]
  best essay writing service website

 • Useful information. Thank you.
  canadian pharmacy online viagra [url=https://canadianpharmacyonlinedb.com]online pharmacies canada[/url] international pharmacies that ship to the usa https://canadianpharmacyonlinedb.com

 • Well expressed genuinely. .
  write a descriptive essay writing a good thesis statement for an essay essay pay write

 • Incredible plenty of beneficial knowledge.
  writing a three paragraph essay [url=https://essaypromaster.com]https://essaypromaster.com/[/url] professional ghostwriting services

 • english essay help online
  [url=”https://buyacademicessay.com”]buy an essay online cheap[/url]
  top rated essay writing services

 • Please Post Your Comments & Reviews

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.