7.Adana Lezzet Festivali Ardından  

 

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nde Yeni Adana Müzesi Konferans Salonu’nda Dünya’nın birçok yerinden ve UNESCO Şehirlerinden Ünlü ve Yıldızlı Şeflerin, Gurme ve Yemek Yazarlarının, Sektör Profesyonellerin Gastronomi konferanslarıyla ve oturumlarıyla  tam anlamıyla cevap buldu.

Gastronomide Turizm endüstrisinin pazarlama politikaları alanında sabit bir parçası haline gelmiştir. Sadece fuarlar ve sergiler festivaller turizm endüstrisinin sektördeki teknolojik yenilikleri sunması için bir pazar aracı değildir. 

Turizm politikası, önemli hedef gruplarla teknolojik, sosyal ve iletişimsel yeniliklerin üzerinde çalışılacağı bağımsız bir pazarlama aracına da dönüşmüştür. 

Yaratıcı ekonomide gastronomi nasıl bir rol oynuyor tüm bunlar Adana Lezzet Festivalde cevap bekliyen zihinlere işlendi.

Cumhuriyet’in 100. Yılı Özel oldu. Panelde erken cumhuriyet döneminden menüler, davet ve yeme içme kültürü ifade edildi 

Moderatörlüğünü  Saray ve Kültür Tarihçisi Çağrı Başkurt’un  yaptığı panelde Nurettin Çelmeoğlu, ODTÜ Tarih Bölümü Doç. Dr. Bahar Gürsel panelistdi

Her bölgenin lezzetini sırasıyla doğası, tarihi, kültürü ve eğitimi oluşturduğu, Kazılarda 5 bin yıl önce siyez buğdayı yetiştirildiği keşfedildiği, bu buğdayın orijininin bu bölge olduğunu iddia edildiği, 

Bilinen ilk restoran menüsünün 1765 yılında Fransa’nın başkenti Paris’te Restaurant Boulanger’de ortaya çıktığı konu edildi.

Narköy / Nar Eğitim’in Kurucusu Nardane Kuşçu başarıya uzanan yolda neler yaşadığını, nasıl başardığını, azmin ve hayal kurmanın önemini vurgulayarak “düşünü nasıl gerçekleştirdiğini” paylaştı

Gazeteci Fatih Türkmenoğlu Moderatör,  TUROFED Başkanı Erkan Yağcı, ÇUKTOB Başkanı Tayyar Zaimoğlu, ETÜDER Başkanı Melih Şahinöz ve AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu panelistli oturum başlığı “Akdeniz Gastronomi Turizmi” di

Lezzet ve kültür festivalleri bir bölgenin kalkınması için değerli olduğu Yiyecek içecek departmanları da otellerin hacimli alanlarıyla  yöresel mutfaklara verilen değerin  arttığı,

Turizmin geleceğindeki en önemli unsurlardan biri gastronomin olduğu, Adana’da kimsenin karın doyurmak için yemediğini, Keyif için, zevkle yediği, Bütün yemeklerde aşkın,  heyecanın var olduğu, Adana’da 500’e yakın yöresel yemeklerin olduğu konuşuldu.

UFS Türkiye Pazarlama Müdürü Didem Molay Sevin ve UFS Türkiye Lead Şef Osman Bahadır Geleceğin Menüleri konu başlıklı panelde 25 ülkede 1600 şefle görüşerek geleceğin menülerini yani trendlere yön veren yemekleri, gıdaları araştırdıklarını iklim, koşulları, içerikler asırlardır değişse de ortak payda olan lezzetin değişmediğini, Türkiye’nin kök sebze cenneti olduğunu ve zengin seçenekler sunduğunu belirttiler.

Ebru Koralı’nın moderatörlüğünde gerçekleşen Türk mutfağının imajı ve ülke markaları tartışıldığı panelin konuşmacıları Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, TRU Hospitality & Retail CEO / İGA İstanbul Airport, Sadettin Cesur, Mastob Başkanı Cengiz Barut oldu.

Türk kahvesini UNESCO’da ülkemizin somut olmayan kültürel mirası olarak tescillettiklerini ifade edildi. Dünyada satılan 70 milyon kahve makineleri arasında Türk kahvesi makineleri yüzde 10 paya sahip olduğu vurgulandı. Türk otelcileri olarak yurt dışında çok üst düzeyde ve son derece başarılı şekilde hizmet verildiği, gıda tedarikleriyle birlikte ürünlerin tanıtımını da yapıldığını, ancak bu tek başına yeterli olmadığı, satış anlamında, dünyaya marka olarak sunulması açısından etkin bir noktada olmadığımız söylendi.

İstanbul Havalimanı’nda 34 bin metrekare alanda, operasyon şirketi olarak hizmet verirken ilk iş olarak bir kadın şefin liderliğinde mutfak kurmak olduğunu, Ulusal ve uluslararası ciddi markaları da burada bir araya getirdikleri, Buradan, dünyaya açılan bir kapıdan mutfağımızı ve markalarımızın tanıtıldığı ifade edildi.

Enteresan olarak Dünyanın en iyi susamının Manavgat’ta üretildiği ve üretimin yüzde 70’inin Japonya’ya satıldığı belirtti. Ancak marka olarak Dünyaya ulaştırmamız gerektiği Bu gibi değerlerimizin onlardan önce bizim keşfetmemiz gerektiğini de dile getiren Barut, bu değerleri marka haline getirip dünyaya öyle ulaştırmamız gerektiğini söyledi. 

Marka Uzmanı Yelda İpekli’nin moderatörlüğünde Tutucu Damaklara Yeni Tatlar konu başlığıyla devam eden panelin konuşmacıları Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Önder Köse, Orkide Pastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özgüller, Gastronometro Direktöri ve Sosyal Girişimcisi Maximilian Thomae, Roka İstanbul Executive Şef Ali Karaman oldu. Panelde, gelenekselliği korurken yeni yorumlar geliştirmek, bunu yaparken de kullanılan gıdaların yerel üretimden olmasına dikkat etmek gerektiği, sunumu ve tatları farklılaştırmanın değer kattığı konuşuldu.

Moderatörlüğünü Yemek Kültürü Araştırmacısı & İncili Gastronomi Rehberi Proje Ekibi Üyesi Gamze İneceli’nin üstlendiği Yol Göstericiler ve Rehberler konu başlıklı panelde, Gazeteci Yazar Müge Akgün, House of Kamer Kurucusu Kamer Kıraç, Croma Bedia Gücüm, Onbaşılar Kebap’ın kurucusu Tayyar Zaimoğlu ile rehberlerden ödül almak kadar, belki de daha fazla önemli olan şeyin bu kaliteyi sürdürmek olduğu konuşuldu.

yilmazparlar@yahoo.com

7.Adana Lezzet Festivali Ardından