SKAL Mayıs 2023 Toplantısı

SKAL Mayıs 2023 Toplantısını Tarihi Yarımada’da Yaptı

SKAL İstanbul Kulübü, Dünya Müzeler Haftası nedeniyle, İstanbul’un kalbi Turistlerin en gözde yerlerinden biri olan Tarihi Yarımada Sultanahmet Sarnıç Restaurantda gerçekleştirdiği toplantısını, toplantı sonrası İBB tarafından yenilenmiş Yerebatan sarnıcı müze gezisi ile birleştirdi.


Tarihi sarnıçlardan biri olan mekanın turizm hizmeti vermek adına dönüşen Sarnıç Restaurantdaki Mayıs 2023 Toplantıya Başkan Can Arınel, Yönetim kurul üyeleri, Selma Tatar, Mustafa Yalçın, Meltem Tepeliler, SKAL Eski Dünya Başkanı Hülya Aslantaş, Geçmiş dönem Uluslararası SKAL Dernekleri Federasyon Başkanı Faik Alsaç, Eski SKAL İstanbul Kulübü Başkanı ve USDF Yönetim Kurulu  Üyesi Ayşe Önen, Marmara SKAL Başkanı Melih Kırlı, Eski SKAL İstanbul Kulübü Başkanlarıı, Ata Eremsoy, Vedat Başaran. Sadettin Bülbül, Başta olmak üzere üyeler Katıldılar.

Yönetim Kurul Üyesi Mustafa Yalçın ön konuşma ile birlikte Misafirleri takdim etdi. Misafirler arasında; Büyükşehir Belediyesi İstanbul Turizm Platformu Direktörü Dr. Şengül Altan Arslan, İstanbul Turizm Platformu Koordinasyon biriminden Funda Kesiciocak ve Mertcan Topal, Eski Rehberler Odası başkanı Sedat Bornavalı ve pek çok Turizm üst düzey temsilcileri yer aldı.

Yönetim Kurul Üyesi Mustafa Yalçın, “ Biz turizmciler olduğu sürece her şey çok da güzele gidecek. Buradan bakınca da çok çok güzel gözüküyorsunuz zaten. Coşkumuz, moralimiz kesinlikle bozulmayacak, biz evrensel doğruluğu yapmaya devam edeceğiz. Ve müzeler haftasında böyle bin beş yüz yıllık bir mekanda sizleri ağırlamaktan dolayı son derece mutluyuz. Burası şaheser bir mekan. Ben yapımında da bulunmuştum. Bin beş yüz sene önce, Şu gördüğünüz tavanlardan, çimentosundan, her şeyinde emeklerimiz var, alın terimiz var. Çimento var mıydı onlar? Çimento değil, bu özel çakıllar yok. Hem orayı sağlam tutuyor.” Şaka sözlerinden sonra misafirleri Takdim etdi. Konuşması için Başkan Can Arınel’i davet etdi 

Başkan Can Arınel, “SKAL İstanbul Kulübü, tarihe, kültüre ve değerlerimizi gelecek kuşaklara aktarmak konusunda müzelerin üstlendiği bilincinde olarak artık gelenekselleşen bir şekilde uluslararası müzeler haftası nedeniyle her yıl bir müze ziyaretiyle bir araya geliyoruz. Bugün de çok farklı bir mekanın içindeyiz.

Tarihi sarnıcın içinde bir araya geldik. Binlerce yıllık tarihi burada yaşayabilme fırsatına sahibiz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin miras olarak adlandırdığı bir projenin parçası olarak altı yıldır süren uzun bir restorasyon döneminden sonra İstanbul’daki kültür ve turizm hayatına yeniden kazandırılan ya da Yerebatan sarnıcı  müzesinin ziyaretiyle birlikte devam edecek. Hepimiz çok iyi biliyoruz. Dostluk ve barış, turizmin anahtarı..

İstanbul’da bin dokuz yüz elli altı yılından bu yana dostluk ve barışı, tesis edecek her türlü turizm faaliyetini öncülük etmek için çalışıyor. Ben sadece bu zinciri son halkalarından bir tanesiyim. Aramızda bu öncü çalışmaları yürüten büyüklerimiz, geçmiş dönem başkanlarımız var

Bu süreç içerisinde gelen faaliyetlerimizle birlikte bir de geleceğe yönelik önemli bir başka adım atalım istedik. Bu önemli adım Urfa, Mardin ve Diyarbakır üç bini içine alan bölgede yeni bir SKAL oluşumunun yaratılmasıydı. 

Selçuk Nazilli başkanımız burada. Kendisine teşekkür ediyoruz. Onun öncülüğünde olarak bu bölgede yeni oluşumunun ilk adımlarını attık. Mezopotamya Derneği diyelim. Kurumsal ya da kanuni adıyla yılbaşında kurularak hayata geçti. Şimdi Mezopotamya’nın Kuruluş törenini bu çalışmalara referans olan İstanbul Kulübü 12, 13 Haziran tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleştirilecek bölgenin ve ülkemizin turizmine ve tüm insanların barış ve mutluluğuna inanıyorum. Adım atacak bu çalışmadan dolayı emek vermiş kardeşlerime teşekkür ediyorum, kutluyorum. 

Yeni seçilen kulübünün başkanı yönetim kurulu üyesi Mehmet Akyol kardeşimizi kutluyorum.” Dedi.  

Geleneksel SKAL Toast,  Başkanlar ve Yönetim Kurul üyeleri ile birlikde birkaç yabancı dil versiyonla yapıldı.

SKAL Eski Dünya Başkanı Hülya Aslantaş,  Geçmiş dönem Uluslararası SKAL Dernekleri Federasyon Başkanı Faik Alsaç USDF Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Önen nezdinde yeni adayların giriş ritueli  gerçekleşti.

Toplantıya katkılarından dolayı, Sarnıç Yönetici ortak Semih Hazar’a Teşekkür plaketi sunuldu.

Toplantı sonrası Yerebatan sarnıcı gezildi.

Semih Hazar ile Yaptığımız Kısa söyleşide aldığımız bilgilere göre;  Soğukçeşme Sokak’ta yer alan The Sarnıç Restaurant, Büyük Saray ve civarındaki yapılara su sağlamak için M.S. 542 yılında Doğu Roma İmparatoru 1. Jüstinyen döneminde yapılmış. 1980’li yıllarda  temizlenerek onarılmış ve restoran olarak açılan sarnıç, 2019 yılında, Roma döneminin atmosferini yansıtacak şekilde tekrar restore edilmiş, 2021 tarihinden itibaren The Sarnıç Restaurant adıyla hizmet vermeye başlamış.

Tarihi Yerebatan Sarnıcı İstanbul Turizm Platformu yetkililerinden verilen bilgiler özeti Ayasofya’yı yaptıran Jüstinyen, Yerebatan Sarnıcı’nı da yaptırmış ve kentte yaşayanların suya ulaşmasını sağlamıştır. Yerebatan Sarnıcı’na su temininin şehre 19 km uzaklıktaki tatlı su kaynağından su kemerleri ile sağlanmış. Sarnıcın yapımı 38 yıl sürmüş. 336 mermer sütunu aydınlatıyor 9 metrelik kemerli tavandan sürekli damlayan su damlalarına eşlik ediyor

yilmazparlar@yahoo.com

SKAL Mayıs 2023 Toplantısı